Nymburák Martin Fuksa předjel olympijského vítěze a bral dvě zlaté na Světovém poháru v rychlostní kanoistice
NYMBURK – Další dvě zlaté medaile přidal do sbírky rychlostní kanoista Martin Fuksa z Nymburka. Na Světovém poháru v Račicích u Roudnice nad Labem na trati 500 metrů dokázal zdolat úřadujícího olympijského šampiona na kilometru Brazilce Isaquiase Queiroze dos Santose, kterého před domácím publikem porazil o tři desetiny. Další zlato přidal na trati jeden kilometr. Nyní Martina Fuksu čeká Světový pohár v polské Poznani.
Kanoistika patří v Čechách k úspěšným sportům, od prvních závodů na Olympiádě v Berlíně 1936 se prosazovali naši vodáci na světových soutěžích a rádi připomínáme, že i Nymburk má velice čestné místo jak v historii tak i současnosti tohoto krásného sportu. Vzpomeneme pár zajímavých jmen, převážně olympioniků a doplníme o známé nymburské vodáky. Olympijskými vítězi byli Holeček, Čapek, Brzák, Kudrna, Martin Doktor. Nymburský rodák, Dr. Jiří Vokněr získal v roce 1954 mistrovský titul na MS ve francouzském Maconu, pak bojoval se světovou špičkou na OH 1956 v Melbourne. Representační dres nosili i další nymburáci, kajakáři Ing. Pavelec, Jan Franc. Později se prosazovali také Kubíček, Bubanec, Semecký, Radoň, Petr Fuksa. Také u sousedů z Poděbrad najdeme vynikající representační kanoe-debl, byli to Kodeš, Vokál.
Velké uznání a poděkování si určitě zaslouží Josef Fuksa, bývalý kanoista a nyní trenér a ikona nymburského Vesláku. Současně nám dělají radost hlavně bratři Fuksové, pokračovatelé rodinné tradice, z nichž starší Martin je několikanásobným mistrem Světa i Evropy, startoval i na posledních dvou olympiádách a připravuje se s mladším bratrem Petrem na OH v Paříži, které jsou plánovány na rok 2024. Další zajímavou postavou současnosti je také olympijský medailista kajakář Josef Dostál, který jezdí špičkově jak singl tak i debl i čtyřkajak.
Listen to Sportovní servis – Josef a Petr Fuksovi, kanoistika, 3.5.2022 byRadio Patriot on hearthis.at
Vývoj se nezastavil a tak se mění olympijské tratě, na kanoi se objevují i ženy. Také se vyvíjí materiály, tvary lodí a pod. Jezdí se tzv. dračí lodě které se stávají i součástí firemního sportování. Vodácký sport má u nás širokou základnu mládeže, obětavé trenéry uznávané nejen u nás, například Jarda Radoň trénoval v Indonesii, nyní vládne portugalským kanoistům. Bohatá tradice a současnost plná nadšení dává předpoklad v úspěšné pokračování tohoto krásného sportu.
Jiří Urbánek
Poslední komentáře