Knihovny na Nymbursku začínají postupně otevírat, velké akce pro veřejnost ale ruší. Vrácené knihy musí do karantény
NYMBURSKO – Dle databáze Národní knihovny ČR je v nymburském okrese 86 městských a obecních knihoven, včetně poboček. Řada z nich kromě své základní náplně plní funkci informačních center, zajišťuje pro města a obce kulturní a společenské akce. Ty v menších obcích mají pro veřejnost otevřeno třeba jen jedno odpoledne v týdnu, městské knihovny pak většinou od pondělí do pátku. Valná část knihoven v českých městech a obcích nyní řeší otázku “Kam s nimi”, tedy s knihami, které musí po navrácení od čtenářů do karantény. Podle doporučení Odboru ochrany knihovních fondů Národní knihovny ČR by knížky a jiné vrácené dokumenty měly v karanténě, tedy v oddělené místnosti, být uloženy minimálně 48 hodin. Žádná z knihoven pak nebude vybírat poplatky za jejich pozdní navrácení. Jak všichni víme, od poloviny března byly pro veřejnost z důvodu koronavirových opatření knihovny v celé zemi uzavřeny. Pro žádnou z nich to však neznamenalo “nicnedělání”. Zjišťovali jsme, jak tento čas využily knihovny v Nymburce, Lysé nad Labem a Městci Králové.
Městská knihovna Nymburk
(knihovní fond – 67 000 titulů, výpůjčky – 146 000, údaje za rok 2019, zaokrouhleno na tisíce)
Nymburská knihovna bude pro návštěvníky znovu otevřena 11. května. Pobočka na sídlišti zahájila svůj provoz již dnes, tedy 5. května. Knihovna má od 27. dubna pro své čtenáře otevřen bibliobox na vrácení knih. “Bibliobox naši čtenáři začali využívat hned od prvního dne. Dvakrát denně z něj knihy vybíráme, protože je o tuto službu velký zájem. Každý den se nám navrací okolo 100 knih, službu jsme zajistili i na prodloužený víkend. Jsme rádi, že čtenáři navracejí knihy už nyní, nebudou se nám tak tvořit fronty při samotném otevření,” říká ředitelka nymburské knihovny Helena Liptáková.
V knihovně od doby uzavření probíhá vyřazování fondu, jeho aktualizace, přesun vybraných knih do skladu… Proběhl generální úklid celého objektu. V současné době se knihovna připravuje na otevření, zabezpečuje ochranné pomůcky včetně zábran na výpůjční pulty.
Nymburská knihovna pořádá spoustu akcí nejen pro své čtenáře, ale i pro širokou veřejnost. A některé v rámci nouzového stavu musela zrušit. Tou největší je bezesporu Hrabalovo Kersko. “Podzimní akce jsou ještě velkým otazníkem, ale počítáme, že bude pokračovat Univerzita třetího věku, besedy s osobnostmi a zajímavými lidmi, cestovatelské besedy. Některé akce, jako například Pasování prvňáčků, přesuneme na září,” sdělila ředitelka a dodala, že knihovna bude otevřená i během letních prázdnin.
Městská knihovna Lysá nad Labem
(knihovní fond – 38 000 titulů, výpůjčky – 65 000, údaje za rok 2019, zaokrouhleno na tisíce)
Knihovna v Lysé má v omezeném režimu otevřeno již od pondělí 27. dubna. Funguje zároveň jako informační centrum a je pořadatelem či spoluorganizátorem řady akcí, jako jsou například Montmartre při městských slavnostech Lysá žije nebo tradiční velikonoční a vánoční koncerty.
“Po dobu uzavření knihovny jsme se věnovali hlavně revizi knihovního fondu, která nás stejně tento rok čekala a kvůli které bychom museli v průběhu letních měsíců knihovnu uzavřít. Kromě revize jsme rovněž pracovali na údržbě knižního fondu, na přípravě nové programové nabídky pro školy a podzimních akcí,” popisuje práci knihovny ve stavu nouze ředitelka Jana Bajerová. Knihovna by měla být otevřená po celou dobu letních prázdnin. Pokud se povede zajistit plánovanou rekonstrukci na pobočce v Litoli, kterou čeká výměna podlahy, výmalba a nové regály, bude muset být tato pobočka v létě na nějaký čas uzavřena.
“Programová nabídka naší knihovny je široká. Pro děti plánujeme tradiční podzimní „klučičí párty“ spojenou s přespáním v knihovně. Připravujeme řadu přednášek, besed a kurzů. Těšíme se na adventní akce v knihovně, mezi které každoročně patří vyhlášení vítězů celoroční dětské soutěže. Již nyní připravujeme tradiční vánoční koncert. Zároveň pracujeme na rozšíření naší nabídky programů pro školy, která by měla být k dispozici učitelům zdejších škol od září. Doufáme, že se situace ohledně koronaviru stabilizuje a že se akce budou moci konat,” seznamuje s plány lyské knihovny ředitelka Bajerová.
Městská knihovna Městec Králové
(knihovní fond – 12 000 titulů, výpůjčky – 14 000, údaje za rok 2018, zaokrouhleno na tisíce)
Ač městecká knihovna patří k těm menším a v současné době je zde jen jedna pracovnice, v omezeném režimu otevřela také už v pondělí 27. dubna. Do 7. května 2020 má knihovna otevřeno čtyři hodiny denně. “Hned první den nás v tomto omezeném čase navštívilo 34 čtenářů, bylo vypůjčeno 162 knih a 218 knih bylo vráceno,” popisuje první den po otevření Monika Malinová, vedoucí zdejší knihovny. I tady však platí zákaz čtení a studia v prostorách knihovny a zákaz pořádání akcí. Ani zde se ve stavu nouze nelenilo. Kromě přípravy podzimních besed se spisovateli a přípravy materiálů pro školy proběhl úklid prostor i skladu, vyřazovaly se opotřebované knihy, nakupovaly knižní novinky a zpracovávaly se tak, aby byly připraveny pro nedočkavé čtenáře.
Kam s nimi?
Nymburská knihovna v současné době řeší prostor pro karanténu vrácených knih, které jsou do znovuotevření provizorně uskladněny ve vstupní hale knihovny. Karanténu knihovna zavedla třídenní.
Pro vrácené knihy, které putují na 48 hodin do karantény, byl v lyské knihovně vyčleněn prostor stávajícího informačního centra, kam v současné době veřejnost nemá přístup. “Čas ukáže, zda tento prostor bude dostatečný,” vysvětluje karanténní opatření ředitelka.
“V naší knihovně máme naštěstí pro tuto situaci oddělenou místnost, kde jsou knihy uskladňovány v uzavíratelných boxech. Zde jsou uloženy po dobu 48 hodin, poté ještě dezinfikovány a vráceny do oběhu,” pochvaluje si knihovnice v Městci Králové.
Všechny tři knihovny během nouzového stavu komunikovaly mnohem více než před ním se svými čtenáři, odpovídaly na zvýšený počet emailových a telefonických dotazů. Aktuální informace pravidelně zveřejňovaly na webových stránkách. O všem také informovaly prostřednictvím facebooku, na webových stránek příslušných měst a důležité informace byly hlášeny v místních rozhlasech. Všechny také zaznamenaly zvýšený zájem o půjčování e-knih, a to i mezi seniory. Lyská knihovna navýšila počet možných měsíčních výpůjček na 3 tituly, nymburská knihovna pak dokonce na 10.
A jak fungují knihovny v Lysé nad Labem a Městci Králové v omezeném režimu?
Lysá nad Labem: “Pro čtenáře to znamená především omezenou provozní dobu knihovny a dodržování přísných hygienických pravidel. Veřejnost je ale na tato pravidla zvyklá i z jiných veřejných prostor, takže s tím zatím žádné problémy nemáme,” zhodnotila první dny po otevření ředitelka lyské knihovny.
Městec Králové: “Při návštěvě knihovny platí samozřejmě hygienická opatření: před vstupem do půjčovny si každý návštěvník musí vydezinfikovat ruce, mít zakrytá ústa a nos a dodržovat rozestupy 2 m. Musím říct, že nenastal žádný problém. Chválím naše čtenáře, kteří chodili postupně, disciplinovaně, s rouškami a netajili se tím, jak moc se těšili, až si zase budou moci knížky vypůjčit, pochvaluje si vedoucí městecké knihovny.
Na závěr jeden postřeh:
I když všechno v rámci současného stavu funguje, jak má, někteří zástupci knihovnické obce rozhodnutí vlády zaskočilo: “Vzhledem k neočekávanému rozhodnutí vlády, které přišlo ze dne na den, si mezi knihovnickou obcí říkáme “Skokani roku”. Otevíráme dříve než například galerie, kde se návštěvníci nemohou ničeho dotýkat a kde určitě není tolik lidí jako v knihovnách,” domnívá se ředitelka Městské knihovny Nymburk Helena Liptáková.
Jana Křížová
Více informací včetně otevírací doby naleznete zde (klikněte na odkaz):
Poslední komentáře