Místo pětistovky rovný tisíc. Poděbrady zásadně zdraží poplatek za odpad. Obyvatelé lázeňského města totiž produkují hodně netříděného odpadu
PODĚBRADY – Skokové zdražení poplatku za svoz a likvidaci komunálního odpadu schválili poděbradští zastupitelé. Přes původně slibovaný trend postupného snižovaní až na nulu, se politici shodli na dvojnásobném zvýšení. Na přístí rok je tedy poplatek pro obyvatele Poděbrad stanoven ve výši 1.000,- korun na osobu.
„V roce 2008 byl poplatek stanoven na 500 korun, v roce 2012 bylo navýšení na 650 a v roce 2022 snížení na 500 korun. V podstatě lze říct, že za patnáct let se poplatek téměř nezměnil. Naproti tomu náklady pro město stále rostou. V loňském roce jsme se dostali na 572 procentní podíl, kolik z celkových nákladů na obyvatele doplácí město. Zvýšením poplatku na tisíc korun se dostaneme do rovnice, že občan uhradí jednu čtvrtinu skutečných nákladů a tři čtvrtiny dorovná město ze svého rozpočtu,” obhajoval zvýšení poplatku místostarosta Miroslav Holas.
Bezmála 41 milionů korun je částka, kterou Poděbrady stálo odpadové hospodářství v loňském roce. Je to nárůst o milion korun oproti roku 2021, ovšem skokový nárůst o přibližně 12 milionů, než město zaplatilo v roce 2020 (28,7 milionu korun). Jenže, tato částka není jen platbou za svoz a likvidaci netříděného odpadu, ale jsou v ní zahrnuty rekonstrukce sběrných kontejnerových hnízd a nákupy sběrných nádob. To vychází v posledních dvou letech na přibližně 5,5 milionu každý rok. V letošním roce se do nákladové kolonky přidá i chod nového Re-Use centra. Pokud bychom umazali tyto položky, přímo za svoz a likvidaci komunálního, biologicky rozložitelného, velkoobjemového a dalšího netříděného odpadu město vynakládá dva roky po sobě 35,6 milonu v roce 2022 a 34,4 milionu v roce 2021. Ovšem ještě o rok dříve to bylo “jen” 28,6 milionu a každý rok předcházející mírně nad 20 milionů. V roce 2021 totiž vstoupil v platnost nový Zákon o odpadech, který mimojiné určil rok 2030, jako konec skládkování a zároveň stanovil dramatické zvyšování poplatku za uloženou tunu komunálního odpadu. Z původních 800 korun za 1 tunu v roce 2021 se má částka postupně zvyšovat až na 1 850 korun za 1 tunu v roce 2029.
Poděbraďáci produkují příliš komunálního odpadu…
Matematika výpočtu ceny za uložený netříděný odpad na skládku je ale složitější. Podle odpadového zákona je určen limit na 200 kilogramů na rok za jednoho člověka – producenta odpadu. Dvě stě kilo se vynásobí oficiálním počtem obyvatel a výsledná hmotnost je maximum, kolik může obec na skládku za rok vyvézt za běžnou cenu. Každé překročení hmotnosti je penalizováno, respektive razantně se zvýší cena takového odpadu. V neprospěch Poděbradských a hlavně jejich peněženek tak stojí několik faktorů. Předně je počet obyvatel města o několik tisíc vyšší, než je oficiální číslo. Lidé, kteří v Poděbradech sice bydlí, ale mají trvalé bydliště jinde, na svoz a likvidaci komunálního odpadu městu nepřispívají, přestože jej vytvářejí. Druhým důležitým údajem by měl být objem netříděného odpadu z veřejných odpadkových košů, protože Poděbrady jsou turisticky velmi vyhledávaným místem, navíc lázněmi, takže velké množství odpadu po sobě zanechají návštěvníci města. A možná právě i v souvislosti s předchozím, jeden občan Poděbrad vyprodukuje za rok přibližně 700 kilogramů směsného komunálního odpadu. Jenže to může být chybný údaj, získaný jen prostým vydělením celkového množství počtem obyvatel. Radní Zdeněk Havlas při úvaze na zastupitelstvu hovořil o tom, že když vydělíme tisícovku ročně na týdny, vychází to na 20 korun. Což je podle něj skvělá cena za servis, který město občanovi nabízí. Bezpochyb. Ovšem občanovi, který takový odpad produkuje. Ten, který je svědomitý, třídí, kupuje jen to, co jde spotřebovat a využít bezezbytku, je to prostě paušál, který ve vícepočetné domácnosti může být docela zásadní problém v rodinném rozpočtu.
Má cenu třídit? Má, i když…
Vedení města Poděbrady se snaží motivovat lidi ke třídění odpadu. To se daří. V loňském roce vyplatila společnost EKO-KOM městu přes 2,5 milionu za suroviny, které lze recyklovat. A to není malá částka. Jenže v argumentaci pro zvýšení poplatku na obyvatele se jaksi na tuto skutečnost zapomnělo. Město operuje s částkou téměř 41 milionů, které vydalo v roce 2022 na odpadové hospodářství. Jenže, skutečné náklady na svoz a likvidaci komálního odpadu byly 35 milionů 566 tisíc korun, obyvatelé Poděbrad zaplatili 6 milionů 681 tisíc a za třídění odpadu se městu vrátilo 2,5 milionu. Tedy jednoduchým výpočtem, město “prodělává” na vyvážení popelnic 26 milionů korun ročně. A to je poněkud jiné číslo, než kterým radní operují.
Josef Podolák
Poslední komentáře