Nejasná budoucnost přerovského zámku: Koupí ho nakonec soukromník?
PŘEROV NAD LABEM – Zámek v Přerově nad Labem je státem chráněnou kulturní památkou. Jedná se o dvoupatrovou renezanční stavbu s půdorysem pravidelného čtyřúhelníku o stranách 45×45 metrů. Do současnosti se zachovalo jihovýchodní křídlo. Nad schodištěm je nevysoká osmiboká věž se stanovou střechou. Zámek je obklopen vodním příkopem, přes který vede klenutý kamenný most. V přízemí je kaple sv. Salvátora a v prvním patře rytířský sál s velkým krbem. Uvnitř budovy zámku jsou zachovány gotické a renezanční ostění a krby.
Podle historiků je zámek velmi cennou památkou a to zejména díky malovaným omítkám. Sgrafita v takovéto podobě se na takhle velké ploše vyskytují v České republice pouze ojediněle. Jsou zde spojeny jak biblické, tak i světské motivy.
Rada Středočeského kraje se rozhodla 20. října 2014 schválit záměr na odkoupení zámku v Přerově nad Labem a prvotní informaci o jeho využití. Spolupráce s městem se rozjela velmi slibně. Obec potvrdila nabídku ke spolupráci v oblasti péče o zeleň, která zámek obklopuje. Pro provoz celého komplexu by byla důležitá nejen revitalizace parku, ale i výstavba parkoviště, kterou by obec zrealizovala. Zastupitelstvo Středočeského kraje pak 8. prosince 2014 schválilo rozpočet kraje, kde je v Plánu investic na nákup zámku v Přerově nad Labem částka 20 milionu Kč. Dne 16. prosince 2014 pak Rada Středočeského kraje schválila koncepcí využití zámku, která by měla sloužit jako příloha přihlášky do připravovaného výběrového řízení.
Nová Rada Středočeského kraje se však rozhodla po dvou měsících své krajské vlády v těchto dnech revokovat rozhodnutí o koupi zámku. Nevíme, jaké důvody vedly novou Radu Středočeského kraje k tomuto rozhodnutí. Tyto důvody bude vysvětlovat nový radní pro oblast kultury Středočeského kraje pan Marek na příštím krajském zastupitelstvu. Pokud se jedná pouze o finanční důvody, můžeme se v budoucnu dočkat toho, že budou prodány i další Středočeské památky jako například Památník Antonína Dvořáka ve Vysoké u Příbrami, regionální muzeum v Jílové u Prahy, Hornické muzeum v Příbrami, Památník Karla Čapka ve Staré Huti u Dobříše a další. Zároveň musíme konstatovat, že obory jako kultura, sport, zdravotnictví a školství jsou vždy ztrátové.
Závěrem snad jediné, že toto rozhodnutí nové Rady Středočeského kraje vůbec nedisponuje s koncepcí Středočeského kraje, kde se mimo jiné píše: „ Kraj by měl připravovat návrhy dlouhodobých, střednědobých a prováděcích plánů a programů k zachování a obnovy kulturních památek v kraji a připravovat materiály k usměrňování kulturně výchovného využití kulturních památek.“ Pokud se však památka prodá soukromému vlastníkovi, není zaručeno, že ten o ní bude pečovat a příležitost získat tuto památku se nemusí již nikdy v budoucnosti opakovat.
Poslední komentáře