Památník tří odbojů otevřou na konci srpna v Lošanech na Kolínsku v rodovém statku Mašínových
LOŠANY / KOLÍNSKO – Už o prázdninách 26. srpna bude otevřen Památník tří odbojů v Mašínově statku v Lošanech na Kolínsku. Rozsáhlý objekt získala zpět až v roce 2018 dcera protinacistického odbojového krále Josefa Mašína, Zdena Mašínová.
Stavení se nacházelo ve zdevastovaném stavu. V době restituce zůstaly z budov jen zdi. Mezi nimi zasadila Zdena Mašínová symbolický morušovník. „Otec měl rád přírodu a stromy. Když se vrátil z legií na rodný statek, tak tu na návsi zasadil právě morušovníky. Tradovalo se, že k tomuto stromu měl osobní vztah a jako kluk po nich často lezl,“ podotkla Mašínová. Její rod žil na statku v Lošanech po staletí. První zmínky mají pocházet už z přelomu 17. a 18. století.
Bratři Mašínové – Hrdinové nebo vrazi?
Ale až Josef Mašín starší se po první světové válce rozhodl, že před hospodařením dá přednost vojenské uniformě. Po kariéře v československých legiích se v průběhu druhé světové války postavil na odpor německým okupantům, kteří jej za to popravili. Ještě předtím, lošanský statek přepsat na své tři nezletilé děti. Dva synové Ctirad a Josef byli členy skupiny operující v letech 1951 až 1953 na území Československa a během svého exodu také v Německé demokratické republice. Přepadali a loupili hlavně zbraně a peníze. Vše s cílem si vytvořit podmínky pro pozdější útěk na Západ. V říjnu 1953 se členové skupiny rozhodli emigrovat přes Německou demokratickou republiku do Západního Berlína. Dramatický útěk se jim podařil, ale zůstaly po nich oběti. Dodnes rozdělují národ, který je buď považuje za vrahy či naopak hrdiny.
„Rodina Mašínů je symbolem českého dvacátého století, odboje proti totalitám a připomenutím toho, na čem stojí česká národní identita. I proto vznikl náš spolek. Jeho cílem je vytvořit v Lošanech veřejně přístupný památník třem odbojům a jeho prostřednictvím uchovat odkaz Josefa Mašína a jeho rodiny,“ sdělil Jiří Padevět, spisovatel a předseda spolku Mašínův statek – Památník tří odbojů.
Nyní je dokončována rekonstrukce hospodářské budovy, kde vzniknou expozice. Spolek Mašínův statek čerpal finanční prostředky z veřejné sbírky, která vynesla 7,5 milionů korun. Sestra Mašínů, historikové Jaroslav Čvančara a Petr Blažek, podnikatel Jiří Klepsa a další oslovili studenty Fakulty architektury ČVUT, kteří na studii pietního místa v Lošanech pracovali v rámci semestrálního zadání. Při něm vzniklo celkem dvaadvacet projektů, z nichž čtyři studenti zpracovali, a dokonce je obhájili jako své diplomové práce. Nakonec vznikla finální podoba.
Jiří Červín
Moc se těším na návštěvu 26.8.2024 v Lošanech
Vrahům se budou stavět pomníky a muzea….???
A co jste udělali pro nevinné oběti těchto rádoby hrdinů….??