Patnáctý Toyota Beat festival nově i na Karlově náměstí v Kolíně. Hosty soutěžní přehlídky budou letos Vojtaano, De Bill Heads a MIG21
KOLÍN – Již 15. ročník Toyota Beat festivalu se uskuteční v sobotu 25. května na Kmochově ostrově v Kolíně. Na retrospektivní výstavu fotografií z uplynulých ročníků se již nyní můžete podívat na Karlově náměstí v Kolíně. Výstavní panely jsou k vidění až do pátku 24. května. A kdo letos na Toyota Beat festivalu vystoupí? Zahraje na něm turnovská rocková kapela De Bill Heads, nebo hudebník, herec a stand-up komik Vojtěch Záveský, známý pod uměleckým jménem Vojtaano. Vrcholem festivalu bude vystoupení (chlapecké, taneční, pěvecké a striptérské) skupiny z Prahy 5 – Smíchova MIG 21 s frontmanem Jiřím Macháčkem. Výtěžek ze vstupného opět půjde na charitu.
Tak jako každý rok, i letos bude součástí programu soutěž pro amatérské kapely. Publikum svými SMS hlasy rozhodne, kdo získá hlavní cenu a šek na 50 tisíc korun na pořízení profesionální nahrávky. Své dvacetiminutové sety odehrají kapely Hele, Lucy-K, Jednota Kolín, Kupra a 13 PM.
Po roce se na pódium vrátí i loňští vítězové, skupina HiHead. Loňský Toyota Beat festival vyhráli o jeden jediný hlas nad druhými Wasabi. Vstupné na akci je 120 Kč, vstupenky jsou v předprodeji přes prodejní síť Ticketportal. Na místě bude cena lístků 200 Kč a děti do 130 cm mají vstup zdarma. Vybrané vstupné pošle Toyota na charitu. Letos částku rozdělí mezi ZUŠ Kolín – orchestr Archi na pořízení koncertní violy, čtyřletého Filípka, který trpí geneticky vrozenou svalovou vadou a třetinu získá parkurová sportovkyně Anastasja Vištalová, která peníze použije na přípravu na letošní paralympijské hry v Paříži.
Letos mimořádně, v rámci oslav 15. jubilejního ročníku, vystoupí i tři kapely, které Beat festival vyhrály v jeho historii. Patří mezi ně folk-rocková skupina Epydemye, která získala cenu odborné poroty v roce 2011. „Byla to jediná kapela, která zpívala trojhlasně a intonačně naprosto čistě, navíc místo baskytary používala kontrabas,“ zdůvodnil svou tehdejší volbu porotce a dlouholetý kapelník mládežnického orchestru ZUŠ Josef Šťastný. Deska, kterou Epydemye dotočila díky tehdejší finanční výhře, se jmenovala Maso! Průlom v kariéře přišel s následujícím albem Kotlina, za který získala v roce 2015 prestižní žánrovou hudební cenu Anděl. Pro Miroslava Vlasáka, zpěváka a kytaristu kapely zůstala v paměti radost z vítězství na kolínském festivalu dosud: „Myslím, že to mladické nadšení bylo tehdy možná větší, než když jsme o pět let později přebírali sošku žánrového Anděla. Byla to pro nás velká škola. Cítili jsme se tehdy doma na folkových festivalech, ale jak zaujmout rockové publikum s akustickými kytarami a kontrabasem, tehdy ještě bez bicích? Když o nás dnes někdo napíše, že jsme energická kapela, myslím, že to všechno vzniklo právě na Beat festivalu. A těžíme z toho dodnes,“ uzavírá vzpomínku i zamyšlení. Dnes se Epydemye muzikou živí. Od Kotliny natočila další dvě ceněné desky nazvané Milé děti a Prosklené nebe.
Druhou skupinou, která zahraje v rámci výročí, je power metalová skupina Rimortis, která vyhrála cenu diváků v roce 2009. Letošní rok slaví 25 let na scéně a mají za sebou stovky koncertů. „Šek za výhru jsme si vyzvedli až za dva týdny přímo v automobilce a dodnes nám visí ve zkušebně. Když na to dnes vzpomínám, tak to byl fajn zážitek, užili jsme si hraní na velkém pódiu a perfektní nazvučení“, vzpomíná dnes Václav Mrzena, tahoun kapely, textař a basový kytarista.
Chlumečtí Natřije získali v roce 2013 jak cenu publika, tak odborné poroty. „Celou tu částku jsme utratili za dobré studio, v němž jsme natočili několik písniček, některé jsme vydali na našem EP nazvaném Jaderná fyzička a nějaké nám pak ještě zbyly,“ vzpomíná kytarista a současný zpěvák kapely Petr Cincibus. Natřije tak tvořili v hudebním studiu, v němž nahrávala třeba tehdy populární parta Mandrage nebo David Koller. Později prošla skupina nucenou pauzou, ale v současnosti opět hrají, jejich titulní skladba z desky Figurky má na síti Spotify již přes půl miliónu poslechnutí a 250 tisíc má další skladba Moje cesta.
Celý koncept festivalu vznikl v roce 2008 jako součást podpory talentů. Jde o příležitost pro začínající kapely zahrát na velkém pódiu s profesionálním ozvučením a soutěžit o cenu publika a šek na 50 000 korun, které mohou použít na další rozvoj své kariéry. O výběr kapel v hudebním podhoubí na Kolínsku, Kutnohorsku, Nymbursku, a i okolí Českého Brodu, Poděbrad či Přelouče se stará ředitel MSD Kolín Zdeněk Hejduk, který je od začátku součástí organizačního týmu Beat festivalu.
redakce
Poslední komentáře