V dubnu 1945 bombardovali spojenci naposledy Kolín. Na město dopadlo 500 leteckých pum
KOLÍN – Na Kolín podnikli spojenci nálety 24. srpna a 28. prosince 1944 a 15. března 1945, přičemž hlavním cílem byla rafinérie minerálních olejů. Poslední nálet utrpěl Kolín 18. dubna 1945, který směřoval především na nádraží.
Bombardéry B-24 Liberator a B-17 Flying Fortress doprovázené stíhačkami P-51 Mustang a P-38 Lightning odstartovaly z jihoitalských letišť směrem na Dalmácii a Vídeň. Kolem 13. hodiny byly slyšet detonace odhozených pum u Církvice, spojenecká letadla se blížila od Kutné Hory v sedmi vlnách po devíti bombardérech chráněných stíhačkami. Pamětníci vzpomínají, že se letouny oslnivě leskly ve slunci, odhazovaly přídavné nádrže či sypaly staniolové proužky, kvůli znesnadnění zaměření. Vyhledávané byly po náletech i pojistky od bomb, neboli “vrtulky.”
Hlavní cíl, kolejiště nákladového nádraží a okolí, byl zcela zničen a vyřazen z provozu. Dopadlo na něj 500 bomb. Zničena byla i Draslovka, zásahy utrpěly továrna na mýdlo Hellada či pražská elektrárna a další objekty. Kostel Všech svatých Pod Hroby byl zasažen přímo a nikdy už nebyl obnoven. Na trati Pardubice – Kolín v době náletu zastavil německý vojenský transportní vlak. Ten sice neutrpěl škody, prchající se však ocitli přímo mezi padajícími bombami. Nalezeno bylo patnáct celých mrtvol. Pozůstatky roztrhaných vojáků byly zahrnuty do kráterů. Nálet si vyžádal i oběti na pěti civilistech, další byli zraněni. Bez přístřeší se ocitlo 29 osob. Při záchranných pracích byly likvidovány nevybuchlé bomby. Zneškodňovali je vězni.
Letecké pozorovatelny
Dopady bomb pozorovaly německé hlídky z betonových pozorovatelen v okolí Kolína. Ty byly tři – na Vinici, u hasičárny a u Vodárny a jsou dochované dosud. Další malé pozorovatelny Einmannbunkery se nacházely v rafinérii a okolí. Z pozorovatelen bylo možné mimo jiné identifikovat například místa, kde zůstaly nevybuchlé pumy. Přestože se uvádí, že protiletadlové dělostřelectvo v Kolíně vůbec nebylo, obyvatelé si pamatují na německý kanón “flak,” který Němci umístili v nynější ulici 5. května, kde se nyní nacházejí garáže.
Jiří Červín
Pamatuji si jako malý kluk, jezdil jsem do Kolína na Zálabí za babičkou a ta vyprávěla o bombardování a chodili jsme se dívat do Borků na díry o bombách.