V Kolíně začali stavět na břehu Labe exkluzivní bytový komplex z chátrajícího Radimského mlýna. Dříve se tu nejen mlelo obilí, ale také vyráběly paštiky a cukrovinky
KOLÍN – V těchto dnech začaly práce na budování residenčních bytů na břehu Labe na kolínském Zálabí. U Radimského mlýna sice dosud bývaly křoviny, v jeskyni bivakovali bezdomovci, ale vždy se jednalo o velmi lukrativní pozemek. Mlýn i okolní pozemky byly v restituci vráceny do soukromých rukou.
Jednou z myšlenek bylo vybudovat uzavřené území s několika rodinnými domy. Za zdí a závorami takhle vzniklo třeba satelitní bydlení vedle kolínské hasičské stanice. Nakonec se majitelé pozemků, památkáři a městský architekt dohodli na výstavbě volně přístupných bytových domů. Okamžitě vznikly dohady obyvatel, jak to bude řešeno s parkováním či příjezdovými komunikacemi. Mnoho místních by si totiž přálo zde mít spíše volně přístupnou klidovou zónu k relaxaci. V původní myšlence byla část parkovacích míst projektována do podzemí. Jedná se ale o skálu a náklady by byly neúnosné. Projekt byl následně zastaven.
Loni na sklonku roku odkoupila pozemky developerská a investiční společnost Real- Treuhand Reality & Development, která patří do portfolia rakouské regionální banky Raiffeisenlandesbank Oberösterreich. Nakonec bude Radimský mlýn dostavěn a na břehu vybudují řadu domů. Kromě bytů by zde měla vyrůst kavárna nebo restaurace. Právě probíhají přípravy, bourací práce, přičemž samotná stavba začne v květnu. Společnost se omlouvá všem v okolí za dočasné snížení komfortu bydlení a zájemce o budoucí bydlení v této lokalitě odkazuje na adresu www.radimsky-mlyn.cz.
Projekt obytného komplexu zahrnuje přes dvě stě padesát bytů. Areál mlýna bude tvořen pěti obytnými budovami s mezonetovými byty. Zachována bude hlavní historická budova mlýna, dostavěna bude i sousední turbínová hala. V sousedství budou tři další novostavby se sedlovými střechami a fasádami odkazujícími k industriální identitě původního mlýna. Následovat bude devět terasovitých vila domů se zelenou střechou směrem k zimnímu stadionu ve výšce od dvou do čtyř podlaží. Z většiny bytů bude výhled na řeku Labe.
Podskalský mlýn (od poloviny 19. století zvaný také Radimského mlýn) vznikl již na konci 13. století (v roce 1285 se poprvé v Kolíně připomíná mlýn, v roce 1292 již mlýny v množném čísle), v letech 1573 – 1778 byl jako obecní majetek významnou součástí městského hospodářství a v jeho držení se vystřídalo několik měšťanských rodů.
V roce 1851 mlýn koupil čelákovický mlynář Jan Radimský (1818-?) a od roku 1864 byl v majetku jeho syna JUDr. Václava Radimského (1839–1907), právníka, kolínského starosty a později i zemského politika. Za něho roce 1868 mlýn vyhořel a v září roku 1870 získal povolení ke stavbě nového, moderního mlýna podle projektu kolínského stavitele Vincence Václavíka. Z roku 1877 se dochovaly plány na nerealizovanou dostavbu mlýna, kterou vypracoval stavitel Josef Blecha původem ze Štítar. V roce 1895 předal Václav Radimský mlýn svému synu JUDr. Ladislavu Radimskému (1871-1922). Nedlouho poté, počátkem března 1901, byla budova těžce poškozena velkou vodou, ale následně byla opravena. Ladislav Radimský se společníky založil roku 1912 v objektu mlýna továrnu na konzervy Bohemia (později továrna na konzervy, suchary a cukrovinky), která vyráběla drůbeží konzervy, zvěřinové paštiky apod., s nimiž se pokoušel pomocí bratra, malíře Václava Radimského, proniknout i na francouzský trh. Za první světové války byla výroba přerušena, po roce 1918 se ji podařilo obnovit. Dne 6. října 1918 mlýn vyhořel, ale rychle byl opraven. V roce 1923 přistavěl kolínský stavitel Jan Sklenář k zadní (severozápadní) části mlýna budovu porážky pro hovězí dobytek. V roce 1926 mlýn opět vyhořel, pozůstatky po požáru jsou v západní části objektu, která již nebyla obnovena, znatelné dodnes.
Podskalský mlýn je rodištěm malíře Václava Radimského, československého diplomata v Polsku, Švédsku, Norsku a v letech 1928-39 ve Vatikánu Vladimíra Radimského (1880-1977) a československého diplomata, spisovatele a exilového spolupracovníka OSN JUDr. Ladislava Radimského. V roce 1948 byl mlýn znárodněn Marii Radimské, roz. Búvové a přešel pod n. p. Středočeské mlýny. Po roce 1989 byl v restituci navrácen jedné větvi potomků posledních majitelů, sourozencům Ing. Janu Mandelíkovi a Hermíně Domácí, kteří v polovině devadesátých let provoz ukončili.
Podskalský mlýn je unikátním příkladem industriální architektury 2. poloviny 19. století v Kolíně, bohužel stav budov je aktuálně velmi špatný. Zdroj: www.cestyapamatky.cz
Jiří Červín
Dobrý den.
Prosím, kdy budou známy plány bytů a jejich ocenění.
Děkuji