V Nymburce vyroste Centrum záchranářů za 60 milionů korun. Vedení Kraje a Nymburka podepsala spolupráci na projektu, který pomůže i novému mostu přes Labe
NYMBURK – Zdravotnická záchranná služba Středočeského kraje a dobrovolní hasiči z Nymburka jsou o krok blíže k tomu, aby získali nové výjezdové základny ve společném areálu. Memorandum o spolupráci na vybudování „Integrovaného záchranného centra“ ve středu 25. října v Nymburce podepsali zástupci Kraje, ZZS a města Nymburk. Umístění centra v Drahelicích pomůže i při vyjednávání o výstavbě nového mostu přes Labe.
„Mám velkou radost, že v rámci tohoto projektu panuje mezi krajem, městem a záchrannou službou shoda. Samotné propojení stanovišť záchranky a dobrovolných hasičů bude jistě přínosem jak pro jednotlivé složky IZS, tak pro samotné občany. Výstavbou nové požární zbrojnice a výjezdové stanice záchranky ve společném areálu chceme přispět i ke zvýšení bezpečnosti občanů v případě mimořádných událostí a při krizových stavech na území města Nymburk a okolí,“ uvedla hejtmanka Středočeského kraje Petra Pecková.
Záchranná služba i dobrovolní hasiči nyní sídlí v nevyhovujících prostorách. Záchranáři mají stanoviště v obecním domě, kde mimo jiné chybí odpovídající prostor pro parkování sanitek. Hasiči se zase potýkají s nedostatkem skladovacích prostor. „Vůči nymburským kolegům máme, co se zázemí týče, určitý dluh, který je nutné narovnat. Podepsání memoranda je prvním krokem k tomu, aby mohly začít přípravné práce,“ doplnil ředitel ZZS Středočeského kraje Pavel Rusý.
Cílem projektu na vybudování společného komplexu je zvýšení stávající úrovně společného systému spolupráce v oblasti požární ochrany ve městě a přednemocniční neodkladné zdravotní péče o občany na území města Nymburk a v okolí. Výstavba a zprovoznění centra v městské části Drahelice se očekává v letech 2023 až 2026, přičemž náklady projektu se předpokládají ve výši 50 až 60 milionů korun. Na financování chtějí kraj i město získat peníze z dotací, část zaplatí z vlastních rozpočtů.
„Jsem rád, že se nám nejen v rámci zajištění optimální činnosti zdravotnické záchranné služby daří spolupracovat s jednotlivými městy a zvyšovat tak bezpečí a komfort jak občanů, tak samotných zaměstnanců. Podpisem memoranda odstartují práce na projektu, který vyřeší problémy s nevyhovujícími prostory, a kromě dobrých podmínek pro záchranáře a hasiče poskytne dostatek místa pro techniku i sklady,“ vysvětlil náměstek hejtmanky pro oblast zdravotnictví Pavel Pavlík s tím, že pro realizaci záměru byla vytvořena společná pracovní skupina se zástupci všech zúčastněných stran.
Podle starosty Nymburka Tomáše Macha se jedná o cestu dlouhodobého řešení zkvalitnění nevyhovujících prostor, ve kterých provozují svoji činnost dobrovolní hasiči města Nymburk, respektive zdravotnická záchranná služba. „Tyto složky IZS k našemu městu neodmyslitelně patří, bez jejich pomoci v každodenním životě bych si ani neuměl život v Nymburce představit a na jejich práci a nasazení jsem patřičně hrdý. Pevně věřím, že v nové lokalitě, v areálu bývalého velkoobchodu zeleniny naproti Cejpovně, se podaří pro tyto složky IZS najít důstojné zázemí k oboustranné spokojenosti,“ řekl starosta.
Centrum záchranářů pomůže výstavbě nového mostu přes Labe
Myšlenku výstavby společného centra pro záchranáře dlouhodobě prosazuje místostarosta Nymburka Zdeněk Vocásek, který je zároveň dlouholetým starostou nymburských dobrovolných hasičů. „Ani jedna z organizací, tedy SDH Nymburk a ZZS Nymburk nemá důstojné prostory. Podařilo se nám chátrající objekt bývalého skladu zeleniny v Drahelicích zařadit do takzvaných brownfields, což je předpoklad pro získání dotací na přestavbu areálu. S výsledkem znění memoranda jsem spokojen, protože Kraj podpořil přesně tu variantu, kterou jsme připravili,” říká autor projektu Zdeněk Vocásek.
Podle místostarosty Vocáska je reálné, aby projektová dokumentace pro výstavbu areálu byla k dispozici už v průběhu příštího roku a areál byl dokončen v roce 2024. „Nyní je před námi velká práce na přípravě projektové dokumentace a samozřejmě kvalitní žádosti o dotace. Pokud chceme tuto myšlenku realizovat s minimálním dopadem na městský rozpočet, tak to musíme v přípravné fázi doslova odmakat,” ví Zdeněk Vocásek.
Umístění sídla, tedy i výjezdu zdravotní záchranné služby a zároveň hasičů v jednom objektu na Drahelické ulici naproti Cejpovně dává jednotkám možnost lepšího dosahu směrem na Kostomlaty nad Labem a dále směrem na Lysou a případně Přerov nad Labem. Na druhou stranu Labe ve směru na Sadskou bude pro záchranáře situace o trochu složitější, ale to nahrává arguméntům pro výstavbu nového mostu přes Labe. „Máme předjednáno se Státním fondem dopravní infrastruktury, že by se nový most přes Labe dal financovat ze státních peněz a právě argument dosahu a dojezdovosti našich složek integovaného záchranného systému by mohl být důležitým při rozhodování o uvolnění peněz na stavbu západního obchvatu Nymburka včetně nového mostu,” je přesvědčen starosta nymburských hasičů Zdeněk Vocásek.
Se Zdeňkem Vocáskem jsme o tématu natáčeli 21. října 2022
Josef Podolák
David Šíma, tiskový mluvčí Středočeského kraje
Poslední komentáře