Češi letos stráví prázdniny na svých, či vypůjčených chatách a chalupách. Jenže zasloužená dovolená se může rychle změnit v noční můru
POLABÍ – Naprostá většina Čechů letos o prázdninách za hranice republiky na dovolenou nepojede. V kurzu jsou chaty a chalupy. V Polabí najdeme množství chatových oblastí. Jenže v posledních letech mnoho majitelů svá rodinná sídla zanedbávalo. Zdánlivá banalita tak může zkazit celou dovolenou i rodinnou pohodu. Přitom stačí nepodcenit pravidelnou kontrolu zejména střešní krytiny.
Na Středním Polabí najdeme mnoho chatových oblastí. Mnohé z nich přímo v blízkosti toku Labe. Některé vznikaly spontánně již na konci 19. století a přežily i regulaci Labe v první polovině minulého století. Některé chatové osady ale vznikly později a mají i komfort kanalizace a veřejného vodovodu. O přípojce elektrické energie nemluvě. Polabí je v tomto směru civilizovanější (nechme stranou otázku, zda je to dobře) a osady typu legendárních Askalony, Ztracenky nebo Rewastonu, zde nenajdete. Samozřejmě pravověrní trampové svá místa znají a i v Polabí je hned napadnou osady v okolí Brandýsa či Kolína. Nicméně klasických původních trampských osad je podél největší české řeky nesrovnatelně méně, než třeba kolem Kocáby, v Posázaví a koneckonců i kolem Vltavy.
Češi jsou bezesporu národem chatařů a chalupářů. Za rekreační rodinné sídlo dnes platí i původně klasická venkovská stavení. Podle průzkumu státní agentury CzechTourism letošní letní dovolenou stráví 80% Čechů doma, tedy v tuzemsku a kdo má vlastní chatu či chalupu, bude logicky téměř celé prázdniny na ní. Nebo se celá rodina vystřídá v jedné nemovitosti. Jenže, ne každý věnoval v posledních letech svému letnímu domu takovou péči, jak by si chata či chalupa zasloužila. Mnohdy byla na vině zaneprázdněnost majitelů, vzálenost od místa bydliště a ostatně, až do letošní sezony, i popularita zahraničních dovolených.
“Mnoho chalupářů podceňuje pravidelnou kontrolu stavu střechy. Sbalí rodinu, odjedou si užívat odpočinku a při prvním vydatnějším dešti nám zoufale volají, že jim někudy do baráku teče. Situace se v podstatě opakuje každé léto,” hovoří ze své více než dvacetileté praxe specialista na střešní konstrukce Martin Zbíral. V rámci své firmy Střecha servis řeší přes letní prázdniny desítky havárií týdně. Podle Zbírala je pro laika mnohdy těžké odhalit, kde je problém. “Letmým pohledem se může zdát, že je na střeše vše v pořádku. Krytina sedí, nikde není zjevný defekt. Jenže střecha většinou neprotéká v ploše, ale v nějakém detailu, který neznalé oko nemusí vůbec objevit,” upozorňuje Zbíral.
V současné době je k dispozici nepřeberné množstí střešních krytin. Všechny však mají společný problém, postupnou degradaci materiálu. Nedostatečnou údržbou se stárnutí krytiny urychlí a konkrétně ve spojích může nastat patálie na relativně nové střeše. Podle Zbírala i majitelé nových střech podceňují pravidelné čištění, kontrolu a revizi, což v mnoha případech vede ke ztrátě záruky u výrobce a v krajní situaci může dojít i k odmítnutí pojistného plnění, tedy výplaty peněz od pojišťovny při živelní pohromě. Přitom stačí své střeše věnovat náležitou péči. “Setkáváme se i s tím, že mnoho majitelů nemovitosti pravidelně nečistí okapové žlaby a svody. Pokud je chata pod stromy, někde u lesa, nebo třeba přímo v lese, potřebuje okap vyčistit tak dvakrát za sezonu,” konstatuje majitel specializované firmy Střecha servis. Zejména pro starší lidi může být taková práce velmi riziková, proto je lepší, nechat ji na odborníky.
redakce
Poslední komentáře