V nouzovém stavu se výrazně zlepšilo ovzduší na Nymbursku a Kolínsku. Lysá nad Labem, Přerov nad Labem a okolí je ale téměř beze změny
STŘEDNÍ POLABÍ – Jedním z mála pozitivních vedlejších efektů Nouzového stavu, vyhlášeného Vládou ČR 12. března, je zřejmě zlepšení ovzduší. Pokud se zaměříme na hlavní faktor znečištění, oxid dusičitý NO2, můžeme pozorovat, že z Kolína, Poděbrad, Nymburka a bezprostředního okolí jakoby téměř zmizel. Pak ale nastává směrem na západ zlom, kde dělící čárou můžeme propojit od jihu Český Brod, Milovice a dále Mladou Boleslav, kde k žádné výrazné změně nedošlo. O několik kilometrů na západ, v okolí Čelákovic, už zase můžeme mluvit o podstatném zlepšení.
“Primárním zdrojem oxidu dusičitého je doprava, výrazný je také průmysl případně další zdroje, vždy záleží na konkrétní oblasti. V České republice tvoří celková doprava, dle nejnovějších dat ČHMÚ z roku 2017, něco přes třetinu celkových emisí. Výrazný je také podíl veřejné energetiky a výroby tepla (25,7 %),” vysvětluje Jáchym Brzenina, vedoucí oddělení kvality ovzduší Českého hydrometeorologického ústavu. Zároveň ale upozorňuje, že na kvalitu ovzduší má velký vliv také aktuální meteorologická a rozptylová situace. “Při teplotních inverzích a nízkých rychlostech větru bývají koncentrace znečišťujících látek vyšší, obecně rozptylové podmínky hodnotíme tzv. ventilačním indexem. Stejně tak má vliv například směr větru, díky kterému se dostávají na určité místo i látky z jiných oblastí a to až přeshraničně. Také srážky, ať už dešťové či sněhové kvalitu ovzduší zlepšují, protože dochází k tzv. mokré depozici a je také nižší míra resuspenze (víření jednou již usazeného prachu). V neposlední řadě je to právě teplota vzduchu, která udává intenzitu vytápění, které je největším zdrojem suspendovaných částic v České republice a zároveň se podílí i na emisích NO2,” rozebírá Brzenina.
Na srovnávacích snímcích z družice Sentinel-5P (Copernicus) je dobře vidět situace loni a letos za období 16. 3. až 8. 4. K vyhlášení karantény u nás došlo 16. 3. 2020, proto bylo vybráno toto datum pro začátek sledování.
Zde nabízíme detailnější snímky Polabí. Nejprve situace v roce 2019:
A nyní pro srovnání letošní měření za stejné období:
Na snímcích z družice je patrné, jak útlum průmyslu a zejména pak téměř zastavení dopravy v prvních dnech a týdnech karantény dopomohly ke snížení oxidu dusičitého v ovzduží v Polabí.
Ještě markantnější rozdíl je při srovnání snímků celé republiky.
Srovnání koncentrací NO2 na území České republiky, období 16. 3. až 8. 4. 2019 a stejné období 2020. Zdroj: Sentinel-5P (Copernicus). Kliknutím se obrázek zvětší.
Josef Podolák
Poslední komentáře